poprzednie edycje
-
Centrum Nauki i Techniki EC1
Działania centrów nauki i osób zajmujących się komunikacją naukową z natury rzeczy są nakierowane na zwiększanie dostępności – dostępności do wiedzy. A jednak także nasze środowisko cały czas mierzy się z wyzwaniami dostępności. Czy jesteśmy w stanie zaopiekować się potrzebami wszystkich naszych odbiorców? Czy słuchamy co mówią Ci, których chcemy włączyć w nasze działania? Czy jednak kierujemy naszą działalność do tych, którzy są do nas podobni: fizycznie, kulturowo, światopoglądowo?
W czasie konferencji rozmawialiśmy na temat inkluzji społecznej. Empatia, słuchanie i zrozumienie są kluczem do dobrego realizowania takich działań. Zastanawialiśmy się wspólnie, w jaki sposób i kiedy podejmować działania włączające, ale też czy włączanie jednych grup nie jest wykluczeniem innych? Jak używać języka, który jest inkluzyjny, a nie protekcjonalny? Jakie wyzwania łączą się z edukacją dostosowaną dla wszystkich odbiorców? Podczas konferencji zachęcaliśmy nasze środowisko do dzielenia się dobrymi praktykami – szczególnie w zakresie pracy z uchodźcami z Ukrainy – wyzwaniem, które dotyka nas w sposób szczególny. Przede wszystkim, w czasie konferencji oddaliśmy przestrzeń osobom, dla których chcemy tworzyć programy i posłuchać ich potrzeb. Zaproszeni goście, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami “bycia włączonym” współtworzyli tegoroczną konferencję razem z nami. Więcej informacji TUTAJ
-
Centrum Nauki Kopernik
Doświadczenie kryzysu pandemicznego i wyzwań związanych z mówieniem o nauce, kiedy jest to naprawdę potrzebne, skłoniły nas do tego, aby konferencję 2021 poświęcić tematyce wyzwań i kryzysów, które mogą nas spotkać w przyszłości i odpowiedzialności środowiska osób zajmujących się komunikacją nauki w kontekście mówienia o tych wyzwaniach. W czasie konferencji wykorzystaliśmy doświadczenia zebrane w pandemii, aby rozmawiać o tym, jaka jest nasza odpowiedzialność wobec innych wyzwań – zmian klimatycznych i technologicznych, kryzysu informacyjnego oraz kryzysu braku zaufania do nauki. Więcej informacji TUTAJ.
-
Hevelianum
Jak wychodzić poza mury naszych instytucji i łączyć naukę z innymi dziedzinami naszej aktywności? Czy warto wykorzystywać środki unijne, a jeśli tak, jak robić to efektywnie? Dlaczego otwieranie zasobów instytucji jest tak ważne? Między innymi na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w trakcie konferencji w Gdańsku. Gościem specjalnym wydarzenia był Prezydent Lech Wałęsa, który wygłosił wykład pt. “Zrównoważony rozwój ludzkości. Jak zmienia się świat i człowiek w XXI wieku”. Konferencja odbyła się w Hevelianum oraz Europejskim Centrum Solidarności.
-
Uniwersytet Śląski
“Humanista-sygnalista” wykład pod takim tytułem wygłoszony przez prof. dr hab. Ryszarda Koziołka zainaugurował konferencję w Katowicach. W dalszej części programu znalazły się spotkania plenarne i sesje tematyczne poświęcone m.in. animacji dorosłych, nauce obywatelskiej, zaangażowaniu centrów nauki w walkę z fake newsami i postprawdą czy wpływu współczesnej nauki na działania centrów nauki. W ramach programu kulturalnego uczestnicy konferencji odwiedzili m.in. siedzibę Muzeum Śląskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
-
Centrum Nauki Kopernik
Konferencję w Warszawie poprzedził Hackathon organizowany przez Planetarium CNK, w efekcie powstały kilkunastominutowe pokazy, które zostały zaprezentowane uczestnikom wydarzenia. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz władze Miasta St. Warszawy. Wykład inaugurujący samą konferencję wygłosił amerykański biolog profesor John H. Falk z Oregon State University. W trakcie wydarzenia uczestnicy dyskutowali m.in. o projektowaniu interaktywnych wystaw, wykorzystaniu crowdfundingu dla finansowania popularyzacji nauki, roli ośrodków lokalnych w ogólnopolskiej sieci centrów nauki czy ofercie centrów nauki dla dorosłych odbiorców.
-
Muzeum Inżynierii Miejskiej, 16-18 marca
Od instrukcji obsługi naukowca, przez rozbudzanie pozytywnego sentymentu w social mediach do modeli działania w centrach nauki wywodzących się z ruchu makersów – m.in. o tym dyskutowali uczestnicy konferencji w Krakowie. Nie zabrakło również tematów związanych z budowaniem pozytywnego UX w instytucjach, motywacjami gości do odwiedzenia centrum nauki oraz zaskakiwaniem publiczności. Uczestnicy mogli też wziąć udział w speed-dating z nowo powstającym Małopolskim Centrum Nauki.
Po sesjach plenarnych i tematycznych uczestnicy konferencji odwiedzili Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Lotnictwa.
-
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, 11-13 marca
Program konferencji w Toruniu wypełniły spotkania poświęcone m.in. współpracy centrów nauki z placówkami edukacyjnymi i nauczycielami oraz włączaniem ich do współtworzenia oferty edukacyjnej centrów, komunikacji naukowej oraz zdobywaniu nowej publiczności. Do udziału w dyskusji plenarnej pt. “Quo Vadis centra nauki” otwierającej wydarzenie, zostali zaproszeni przedstawiciele MNiSW i MEN, lokalnych władz samorządowych oraz przedstawiciele środowiska centrów nauki. Jeden z wieczorów wypełnił pokaz astronomiczny w toruńskim Planetarium.
-
Centrum Nauki Experyment, 12-14 marca
W 2014 roku konferencja “Interakcja-Integracja” po raz pierwszy odbyła się poza Warszawą. CN Experyment zaprosił uczestników do swojej nowej, rozbudowanej siedziby w jednym z budynków kompleksu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W trakcie konferencji rozmawialiśmy m.in. o. finansowaniu edukacji nieformalnej, podpowiadaliśmy z ekspertami jak aktywizować młodzież w centrach nauki oraz wspólnie zastanawialiśmy się, jak radzić sobie z wizerunkowymi kryzysami. W trakcie jednego z wieczorów integracyjnych uczestnicy wzięli udział w pokazie astronomicznym przygotowanym przez naukowców z toruńskiego Planetarium.
-
Centrum Nauki Kopernik, 28 lutego – 1 marca
Uczestnicy konferencji w Warszawie wysłuchali wykładu inauguracyjnego dr. Dominika Batorskiego i Edwina Bendyka o strukturze, dynamice i działaniu sieci społecznych i wzięli udział w dziewięciu sesjach, w tym warsztatowych – o tworzeniu koncepcji wystaw interaktywnych i przygotowywaniu pokazów naukowych. Zapoznali się także z ofertą wystawców – polskich i zagranicznych firm zajmujących się tworzeniem interaktywnych ekspozycji.
W trakcie konferencji w Warszawie podjęto również decyzję o powołaniu do życia Porozumienia SPIN (przekształconego w 2018 roku w Stowarzyszenie).
-
Centrum Nauki Kopernik
Gospodarzem pierwszych trzech edycji konferencji było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
W dniach 6-7 grudnia 2007 roku CNK zorganizowało konferencję Interakcja-integracja dla organizatorów centrów nauki i interaktywnych wystaw w Polsce. Była to pierwsza taka konferencja w naszym kraju. Wzięli w niej udział przedstawiciele 15 inicjatyw z całej Polski.
W drugiej edycji, 4-5 grudnia 2008 roku, wzięło udział już 19 ośrodków popularyzujących naukę.
Po raz trzeci przedstawiciele już 22 centrów nauki oraz ośrodków nieformalnej edukacji naukowej spotkali się w dniach 3-4 grudnia 2009 roku.