Interakcja-Integracja 2023

Coroczna konferencja, to najważniejsze spotkanie przedstawicieli centrów nauki, muzeów techniki, organizacji i firm. Na program wydarzenia składają się wystąpienia plenarne, sesje tematyczne oraz warsztaty poświęcone aktualnym tematom związanym m.in. z popularyzowaniem nauki. To niezastąpiona okazja do networkingu, kiedy to uczestnicy dzielą się doświadczeniami i know how.

Gospodarzem Konferencji w roku 2023 jest Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie

Konferencja Społeczeństwo i Nauka. Interakcja-Integracja.

Koszt udziału w tegorocznej Konferencji to:

• 350 zł (brutto) dla członków SPiN
  • 450 zł (brutto) dla pozostałych uczestników

Koszt udziału w tegorocznej Prekonferencji to:

• 100 zł (brutto) dla członków SPiN
  • 150 zł (brutto) dla pozostałych uczestników

Konferencja „Przewroty w nauce. Człowiek w Centrum”
16 – 18.10.2023

Świat zmienia się na naszych oczach, a my, jako środowisko angażujące społeczeństwo w naukę, chcemy być na te zmiany gotowi oraz być częścią tych zmian. Sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, metawersum, zmiany społeczne, nowy konsument i nowy pracownik – wszystkie te zagadnienia będą osią dyskusji podczas tegorocznej konferencji Interakcja – Integracja 2023.

Postęp technologiczny i rozwój wirtualnego świata jest częścią naszej codzienności. Będziemy wspólnie oswajać sztuczną inteligencję i cyberprzestrzeń, analizować możliwe perspektywy wykorzystania jej w naszej codziennej pracy oraz w świetle tych zmian uczyć się na nowo weryfikować informacje.

Nowy konsument już się urodził. Teraz czas na zmiany w jednostkach zajmujących się edukacją, komunikacją naukową, angażowaniem w naukę i budowanie oferty centrów nauki, uczelni, placówek edukacyjnych. Wyzwaniem, ale jednocześnie szansą są aktywni i zaangażowani ludzie, a współtworzenie z nimi jest jednym z kluczowych trendów dla prowadzenia innowacyjnej aktywnej edukacji, popularyzacji nauki i komunikacji naukowej. Otwiera to również pole do dyskusji w zakresie współpracy instytucji naukowo-badawczych, centrów nauki i biznesu.

Zmiany społeczne przynoszą również rewolucję w zarządzaniu zespołem. Dla efektywnego działania, budowania po nowemu relacji społecznych w miejscu pracy zajmiemy się potrzebami pracowników i pracodawców z perspektywy różnych pokoleń.

Dodatkowo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności SPIN wyrażonym w ankietach ewaluacyjnych dotyczących poprzednich edycji konferencji Integracja – Interakcja, w programie zostaną zaproponowane sesje równoległe dotyczące praktycznych aspektów funkcjonowania centrów nauki i jednostek zajmujących się edukacją naukową.

Prekonferencja „Ale Kosmos!”

To wydarzenie specjalistyczne dla osób popularyzujących wiedzę o kosmosie oraz tworzących treści multimedialne dla planetariów i kin sferycznych.

Ciągły rozwój technologii kosmicznej owocuje budowaniem nowych teleskopów naziemnych i kosmicznych. Przynosi nam nowe odkrycia, ale przede wszystkim stale zwiększa zainteresowanie społeczeństwa podbojem kosmosu oraz zagadnieniami związanymi ze strukturą i budową wszechświata.

Oczywistym miejscem do zaspokajania tych potrzeb są planetaria. Dzięki ciągle rosnącym możliwościom technicznym mamy szansę prezentować najnowsze osiągnięcia i odkrycia w możliwie najlepszy sposób. Kluczowe jest właściwe wykorzystanie całej powierzchni sferycznych ekranów w sposób gwarantujący pełne zanurzenie widza. Ale pamiętajmy, że technologia to jednak dopiero początek. Właściwe zbudowanie napięcia i prowadzenie narracji ma dać odbiorcy czas zarówno na oderwanie się od ziemskich spraw jak i możliwość przyswojenia nowej wiedzy.

Stoimy także przed wyzwaniem przekazywania wiedzy fachowej, precyzyjnej i jednocześnie bardzo aktualnej. Wobec wielkiego zaufania społecznego daje to planetarium wielkie możliwości komunikowania nauki, ale tworzy także wielką odpowiedzialność za przekazywane wiadomości. Rodzi to konieczność szybkiego i sprawnego weryfikowania doniesień, oddzielenia ich od fakefaktów i clickbaitów, które również w tematyce kosmicznej dominują internet.

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą, aby prelegenci uczestniczący w KONFERENCJI SPOŁECZEŃSTWO I NAUKA
INTERAKCJA – INTEGRACJA 2023 “PRZEWROTY W NAUCE. CZŁOWIEK W CENTRUM” przesyłali swoje prezentacje ( najlepiej w programie PowerPoint) do p. Sławomira Michałowskiego na adres: s.michalowski@centrumneuki.eu

Wszelką pomoc techniczną otrzymają Państwo również od P. Sławomira Michałowskiego ( tel. 574 780 650).

Konferencja

Prekonferencja

%name Interakcja Integracja 2023

O Gospodarzu

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha znajduje się w sercu Szczecina. Jego celem jest prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej oraz popularyzacja nauki. Miejsce to ma pokazywać, że nauka i sztuka współtworzą kulturę i cywilizację i przyczyniają się do ich harmonijnego rozwoju. Ma na celu rozwijanie u zwiedzających ciekawości oraz angażowanie do aktywnego eksperymentowania. Jest to interaktywna instytucja kultury, tematycznie związana z morzem i mówiąca o morzu. Prezentuje z dumą dorobek i osiągnięcia mieszkańców Pomorza Zachodniego, oraz niezwykły potencjał w dziedzinie nauki, techniki i sztuki.

Morskie Centrum Nauki to miejsce dedykowane edukacji i rozwojowi związanemu z oceanografią, biologią morską oraz innymi dziedzinami nauki związanymi z morzem. W ramach instytucji znajdują się interaktywne wystawy oraz pracownie. Poza tym zwiedzający mogą obejrzeć tu filmy i zanurzyć się w kosmicznym świecie w Planetarium.

Jest to miejsce spotkań i dialogu, które pozwala na budowanie więzi między ludźmi, środowiskami i instytucjami w regionie.

Komitet Programowy Konferencji Interakcja-Integracja 2023
kosiada3 594x1024 150x150 Interakcja Integracja 2023
Magdalena Kosiada – Sylburska, Przewodnicząca Komitetu, Kierownik Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
f1 150x150 Interakcja Integracja 2023