PRZYSZŁOŚĆ WYDARZYŁA SIĘ W HYDROPOLIS. DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI SPIN 2024: ,,MOSTY – HISTORIE, DIALOGI I WIZJE”
Jakie techniki opowiadania historii skutecznie łączą edukację z zabawą w produkcjach planetarnych? W jaki sposób można lepiej angażować seniorów i młodzież w działalność kulturalną? Jakie wyzwania stoją przed nowymi pracownikami centrów nauki w kontaktach z odwiedzającymi? To tylko kilka z wielu tematów, które eksplorowaliśmy podczas drugiego dnia konferencji „Społeczeństwo i Nauka 2024: Mosty – historie, dialogi i wizje”.
Podczas drugiego dnia konferencji szczególną uwagę zwróciliśmy na rolę partycypacji odwiedzających. Uczestnicy i uczestniczki zapoznali się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia i utrzymania interaktywnych eksponatów w różnych centrach nauki z całej Polski, a także z narzędziami i metodami wspierającymi rozwój kompetencji edukatorów. Poruszyliśmy również aspekty związane z zakładaniem pracowni edukacyjnych oraz wyzwaniami, z jakimi nowi pracownicy mogą się spotkać w procesie adaptacji do pracy ze zwiedzającymi.
O przyszłości nie da się nic nowego powiedzieć. Przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona – słowa Williama Gibsona, twórcy cyberpunku, przypomniała w wystąpieniu zamykającym konferencję Monika Borycka, obserwatorka trendów i analityczka innowacji technologicznych, założycielka i CEO marki TrendRadar. Jesteśmy przekonani, że przyszłość zadziała się w ostatnich dniach w Hydropolis we Wrocławiu, w trakcie konferencji Społeczeństwo i Nauka 2024: ,,Mosty – historie, dialogi i wizje”!
Monika Borycka podkreśliła, że przyszłość nie jest jednowymiarowa, lecz obejmuje wiele możliwych scenariuszy, które są wynikiem naszych działań i wyborów. W obliczu kryzysu wyobraźni, z jakim zmaga się współczesny świat, rozwijanie umiejętności myślenia przyszłościowego staje się kluczowe, szczególnie w kontekście młodego pokolenia. Prelegentka zauważyła, że przyszłość powinna być traktowana jako narzędzie projektowe, które nie tylko pozwala na przewidywanie zdarzeń, ale także na przygotowanie się do nadchodzących zmian. W tym kontekście Borycka zwróciła uwagę na aktualne trendy, takie jak rosnąca popularność nocnych akcji, chęć odłączenia się od technologii oraz zwiększone zainteresowanie rzemiosłem i wspólnotowymi doświadczeniami. Warto również wspomnieć o ekonomii doświadczeń oraz wyzwaniu, jakim jest odróżnianie rzeczywistości od fake’u. W dzisiejszej rzeczywistości, wypełnionej kryzysami i niepewnością, eksploracja przyszłości, identyfikacja trendów oraz aktywne poszukiwanie wiedzy stają się kluczowymi elementami, które mogą przyczynić się do budowy lepszej przyszłości.
Znając trendy łatwiej będzie nam projektować mosty przyszłości między nauką a społeczeństwem, teorią a praktycznymi działaniami oraz pomysłami a ich realizacją. Energia, wyjątkowe prezentacje, wspólne doświadczenia oraz analiza wyzwań i ich zrozumienie – to krótka charakterystyka minionych trzech dni naszej branżowej konferencji.
Gratulujemy zespołowi Centrum Edukacji Ekologicznej ,,Hydropolis” za znakomitą organizację i stworzenie atmosfery, w której czuliśmy się jak w domu. Wielkie brawa należą się także Komitetowi Programowemu za bogactwo tematów i włączenie różnych środowisk do dyskusji. Dziękujemy prelegentkom i prelegentom za inspirujące wystąpienia, a wszystkim uczestnikom za ich aktywność i kreatywność, które z pewnością przyniosą owoce w nadchodzących miesiącach.
Do zobaczenia na kolejnej edycji naszej konferencji – jej 13. odsłona odbędzie się w 2025 roku w Kortosferze – Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału!
Fot. Rafał Ogrodowczyk / MPWiK Wrocław