cel
Celem projektu “SPINaj naukę” jest promocja osiągnięć polskich naukowców w różnych dziedzinach – naukach ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych oraz zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami działającymi w obszarze popularyzacji nauki.
partnerzy
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN (organizator) oraz 11 partnerów: Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu “Dolina Lotnicza”, Gmina Miejska Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawłą II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
działania
W ramach projektu każda z instytucji partnerskich opracowała własny program wydarzeń popularnonaukowych – wykładów, warsztatów, pokazów i pikników naukowych, ale również koncertów, spektakli, gier miejskich czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Zaplanowane wydarzenia odbędą się zarówno w przestrzeni Internetu oraz (jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna) w siedzibach partnerów w Ciechanowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie Szczecinie, Toruniu, Rzeszowie oraz Warszawie.
Specjalne wydarzenia są planowane w ramach Dnia Nauki Polskiej (19 lutego) oraz Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki (10 listopada). Częścią projektu będzie również organizacja dwóch edycji ogólnopolskiej konferencji “Interakcja-Integracja” skierowanej do pracowników instytucji i organizacji działających w obszarze popularyzacji nauki i kultury.
Do udziału w projekcie zaproszono ponad 100 naukowców, ekspertów oraz popularyzatorów nauki, którzy będą merytorycznie wspierać partnerów w ich działaniach oraz uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach.
odbiorcy
Działania w ramach projektu są skierowane do szerokiego grona odbiorców – nauczycieli, edukatorów, uczniów, pracowników naukowych, studentów, dzieci i młodzieży, rodzin z dziećmi i innych. Celem projektu jest dotarcie zarówno do osób mających na co dzień kontakt z nauką, jak i tych, których styczność z nauką ma charakter bardziej incydentalny.
rezultaty
W kilkuset wydarzeniach popularnonaukowych, które zostaną zorganizowane w ramach projektu, weźmie udział ok. 800 tys. osób, w tym ponad 100 tys. z zagranicy. Informacje o działaniach i wynikach realizacji projektu zamieszczone na stronach internetowych Stowarzyszenia i partnerów oraz w mediach społecznościowych dotrą do grupy ponad 500 tys. osób.
Informacje o działaniach realizowanych w ramach projektu “SPINaj naukę” będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej oraz Facebooku Stowarzyszenia. O swoich wydarzeniach będą również informować na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych partnerzy projektu.
patronat
Serwis Nauka w Polsce PAP, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, blog Profesorskiegadanie.